woensdag 27 augustus 2025

Alzheimer Café Oisterwijk over familiezorg en samen in gesprek


We gingen in gesprek met Yvonne v.d. Sande en Iris Rens van Studio Familiezorg. Door training en teamcoaching helpen zij professionals om anders te kijken naar samenwerking op team-, familie- en organisatieniveau.

Familiezorg gaat over wat de impact is van de ziekte dementie op het hele gezin. Het geven én ontvangen van zorg en ondersteuning is niet altijd makkelijk en mensen kunnen hier heel verschillend naar kijken. Door hierover in gesprek te gaan met elkaar ontstaat inzicht en wederzijds begrip. Dit zorgt voor minder stress voor alle betrokkenen.

Vaak wordt begonnen met het maken van een “genogram”. Een korte, simpele stamboom.
Hierin worden alle betrokken familieleden weergegeven. Ook hoe ze in relatie met elkaar
staan. Of er misschien loyaliteitsproblemen zijn waar aandacht aan moet worden gegeven.
Iedere familie is anders en elk familielid kan anders reageren op eenzelfde situatie. Het helpt om hierover met elkaar in gesprek te gaan, middels een Familiegesprek.

Elke persoon met dementie krijgt keer op keer met verlies te maken. Dit geldt echter ook voor de familie. Zij nemen bv afscheid van het toekomstbeeld dat ze samen hadden, of verliezen een deel van hun zelfstandigheid omdat zij hun naaste niet alleen kunnen laten. Wanneer er sprake is van levend verlies, heb je te maken met voortdurende rouw. De manier waarop mensen rouwen kan heel verschillend zijn. De een zal veel huilen, de ander
gaat extra vaak sporten of meer en harder werken en geeft wat minder zichtbaar uiting aan
zijn of haar emoties. Het is helend voor families om inzicht te hebben in deze verschillende
vormen van rouw.

Uit ervaring blijkt dat open communicatie leidt tot minder stress. Dat gaat niet van de ene op de andere dag maar wel op de langere termijn. De hele familie gaat met elkaar in gesprek om te achterhalen hoe een ieder in het ziekte proces staat. Na zo’n gesprek hoeven de familieleden het niet met elkaar eens te zijn maar weet een ieder wel hoe de ander over bepaalde zaken denkt.

Na de pauze gingen de gasten met elkaar in gesprek aan de hand van een aantal aangereikte vragen.

Aan het eind van de avond namen we afscheid van Renske als gespreksleidster bij het Alzheimer Café. Ria Wijnen, voorzitter van het bestuur Alzheimer Midden-Brabant, Memoreerde dat Renske 8 jaar gespreksleidster is geweest en deze taak op uitstekende wijze heeft verricht. Samen met Yvonne en de vrijwilligers heeft Renske gezorgd voor veel gezellige informatieve avonden.

Ze stond altijd klaar voor iedereen en dit versterkte het gevoel dat we er samen aan werkten. Jammer dat ze gaat stoppen. We respecteren haar besluit, de werkdruk als casemanager wordt steeds groter. Grote dank aan Renske; hopelijk komt ze nog vaak als gast het café bezoeken.

De eerstvolgende bijeenkomst is op 16 september. Het thema is dan : Samen muziek maken.

Luisteren en praten over Alzheimer.

Het Alzheimer Café is een ontmoetingsplaats voor mensen met dementie, jong en oud, voor familieleden, vrienden, hulp en dienstverleners en andere belangstellenden.
Informatie: Jeanne Verberk (coördinator) Tel: 013-5284571.
E-mail j.verberk@alzheimervrijwilligers.nl
Locatie: Ontmoetingscentrum De Coppele, Prunusstraat 69, 5061 AS Oisterwijk.
Toegang is gratis, inloop v.a. 19.30 uur, afsluiting 22.00 uur.





Deel dit bericht:

Gerelateerd - Meer >>