‘Het kan wel!’ is deze keer geen slogan van een politieke partij, maar wel erg toepasselijk op de ‘Er is geen ruimte’ boodschap van de Oisterwijkse wethouder voor sport. Een overweging:

Tijdens de jarenlange politieke discussie – voordat de gemeenteraad besloot dat buitenbad Staalbergven zou moeten sluiten vanwege de hoge kosten – werd regelmatig gekeken naar alternatieven. Eén van de locaties die in ieder geval wat betreft zwemmen en sporten logisch zou zijn, was een combinatie met het binnenbad op Sportpark Den Donk. Volgens velen minder sfeervol, en de liefhebbers waren er over eens dat de unieke ligging van het Staalbergven in de bossen een ruime voorkeur genoot.
Maar, als het Staalbergven dan niet opgeknapt wordt, die renovatie volgens de meerderheid van de raad te duur is, dan zou het niet onlogisch zijn een eventueel nieuw buitenbad te combineren met het recent nieuw gebouwde binnenbad. Wethouder Dion Dankers (PGB) moest er niet aan denken. Zijn visie en die van zijn partij was en bleef het opknappen van het Staalbergven. Ook al zou dat volgens andere raadsleden te duur worden.
2014
Om te benadrukken hoe lang dit al loopt, en hoe al vele jaren vast is gehouden aan twee aparte zwembaden, pakken we even terug naar het jaar 2014. Een student heeft dat jaar in opdracht van het college (burgemeester en wethouders) onderzoek gedaan naar de toekomst van het Staalbergven, dat ook toen al nodig gereviseerd moest worden. In relatie tot de op dat moment op handen zijnde nieuwbouw van een binnenbad, liet deze student weten: ‘Het binnenbad heb ik op verzoek van de gemeente in dit rapport buiten beschouwing gelaten.’ Hij had wel ideeën over een combinatie van een binnenbad bij het buitenbad, maar het was onbespreekbaar dat die combinatie er ooit zou komen.
2020
In 2020 – ondertussen was er een nieuw binnenbad en werd stevig gedebateerd over de hoge kosten van renovatie voor het Staalbergven – werd door de redacteur van PIT Onderzoek vastgesteld dat een buitenbad toevoegen aan het binnenbad minder dan een derde zou kosten van wat voor de renovatie van het Staalbergven werd begroot. Dankers moest er nog steeds niet aan denken, en gaf aan de raad aan dat er op Den Donk geen plek genoeg was. In 2024 werd door de raad besloten het Staalbergven te sluiten. PGB, de partij van wethouder Dankers, was als enige partij tegen. Besloten werd dat er onderzoek gedaan moest worden naar een nieuwe locatie, inclusief een optie voor een buitenbad naast het binnenbad op Den Donk.
2025
Er kwam na dit besluit tot sluiting een eerste onderzoek, en daaruit kon worden afgelezen dat Den Donk de beste locatie zou zijn, behoudens ook hier opnieuw de opmerking dat er niet genoeg ruimte is voor een mooi buitenbad. Kijkt men echter – net als PIT Onderzoek in 2020 heeft gedaan – naar de voordelen, dan zijn die er legio. Zo kunnen dezelfde kleedhokjes gebruikt worden, is er al een receptiebalie, kunnen liefhebbers van baantjes trekken binnen terecht, kan personeel het hele jaar op dezelfde locatie worden ingezet in plaats van wisselend per seizoen en soms ook dubbel, weet iedere inwoner en recreant ongeacht het weer dat ze kunnen zwemmen …Â Â … sportief, recreatief, warm, koud, jong oud.
2026
Ook in het meest recente gemeentelijke vooronderzoek naar een mogelijke locatie, kiest het college (burgemeester en wethouders) om de volgens hen beperkte ruimte op Den Donk als uitgangspunt te nemen. Het is de meest betaalbare oplossing (logisch) en meest praktisch, maar het heeft niets weg van een volwaardig buitenbad. Daarvoor stuurt het college de zwemmende jeugd (die toch het meeste gebruik maakt van het buitenbad) liever naar camping Klein Oisterwijk, of in de tweede optie nog verder. In plaats van de 1-2 km, wordt het 5-6 km fietsen, met daarmee meer autoritjes van pa of ma tot gevolg.
Het kan wel!
Zoals gezegd, in dit geval niet te verwarren met de slogan van een politieke partij, maar gewoon boerenverstand, ‘op de rand van een bierviltje’. Was de gemeenteraad enkele jaren terug zo verstandig geweest direct naar een alternatief te kijken, dan was er toen nog ruimte (die werd later benut voor andere sportvoorzieningen). Maar ook nu kan er nog genoeg geschoven worden. Het meest eenvoudige is het voorzien van parkeerruimte aan de andere kant van de Sportlaan. Er komt daarmee meer dan voldoende ruimte vrij voor een recreatiebad, een kikkerbadje, speeltoestellen, een ligweide en een horecakiosk. Geen kleiner alternatief, maar net zo groot als voorheen op ’t Staal!
Wie weet gaat de (nieuwe) gemeenteraad dit nog eens overwegen…










