lezing goed oud worden

VVD verliest een zetel na hertelling Oisterwijkse verkiezingen


VVD is in Oisterwijk een flink stijgende partij; PGB in stemmen de grootste partij. VVD gaat van 4 naar 5 zetels; PGB blijft op 6.

Diverse kandidaten wachten vol spanning op de uitslag van de voorkeursstemmen.

Hertelling geeft andere zetelverdeling

Burgemeester Hans Janssen heeft donderdagmiddag laten weten dat in de nacht van woensdag op donderdag bij de overdracht van de tellingen blijkbaar iets mis is gegaan. Na een tweede telling is gebleken dat vanuit het stembureau in Haaren voor de VVD geen 290, maar 190 stemmen zouden zijn uitgebracht. Dit was per abuis verkeerd op een briefje geschreven. VVD verliest hiermee een zetel, en PrO wint hiermee een zetel. Er volgt hierover formeel nog een hertelling. Ton van de Ven (VVD)  stelde hierover nog aanvullende vragen, en toonde zijn duidelijke verbazing, hoe zo iets bij een zo belangrijk proces kan voorkomen.

Juist nu blijkt dat slechts 100 stemmen een zetel verschil maakt, en daardoor een zetelverschuiving heeft plaats gevonden, oppert VVD Oisterwijk dat mogelijk alle stemmen herteld moeten worden.  Update: Donderdag is bekend gemaakt dat er een totale hertelling volgt. 

Voorkeursstemmen

In de regel komt een kandidaat in de raad op volgorde van lijstvermelding. Heeft een partij voldoende stemmen verzameld voor een zetel, dan gaat de zetel allereerst naar nummer 1,  vervolgens nummer 2 en zo verder. Uitzondering zijn kandidaten die een aanmerkelijk aantal stemmen op hun persoonlijke naam hebben gekregen. Bij voldoende stemmen op de eigen persoon, gaat die persoon voor op anderen in de kieslijst van de partij. Hieronder ziet u de verdeling in de raad, na het bekendmaken van de voorkeursstemmen.

Wethouders

Na de coalitie onderhandelingen worden er wethouders uitgenodigd en geselecteerd. Als er wethouders uit de verkozen raadsleden worden geselecteerd, komt hun zetel vrij voor een eerstvolgende kandidaat uit diezelfde partij.

 

Uitslag gemeenteraadsverkiezingen Oisterwijk

 

Stemmen verloopt rustig, alle ruimte, veel voorzorgsmaatregelen en veel hulp van medewerkers (Foto: Joris van der Pijll)

PGB: 2814 stemmen, 6 zetels

Carlo van Esch

Roel van den Bersselaar

Marieke Moorman

Femke Pijnenburg

Dion Dankers

Jan de Laat

 

PRO: 1780 stemmen, 4 zetels

Myrte Hesselberth

Adrienne Verschuren

Casper Boot

Jean Coumans

 

AB: 1385 stemmen, 3 zetels

Inge van Beers

Eric ten Brink

Alex van Assouw

 

VVD: 2664 stemmen, 5 zetels

Anne Cristien Spekle

Ton van de Ven

Con van Beckhoven

Vincent van den Dungen

Rob Mallens

 

CDA: 1699 stemmen, 3 zetels

Geertje Mink

Frank de Werdt

Guus Mulders

 

D66: 1026 stemmen, 2 zetels

Jan van Ginneken

Sharon Kroon

 

WIJ!: 309 stemmen, 0 zetels

Opkomst was 45%, in 2018 was dat 55%.

 

Reacties van de politieke partijen

VVD Oisterwijk van 4 naar 5 zetels: ‘Wat een fantastische uitslag: van 4 naar 5 zetels! PGB Oisterwijk behoudt weliswaar de meeste stemmen, maar behaalde – ondanks Haaren erbij – flink minder kiezers. VVD Oisterwijk daarentegen scoorde ruim 300 stemmen meer, en is daarmee de grootste stijger èn tweede partij. De restzetel gaat daarmee naar PRO Oisterwijk en we feliciteren hen daarmee uiteraard van harte!VVD Oisterwijk kijkt echter terug op een geweldig resultaat en gaat vol vertrouwen werken aan de 4 kernen! Kiezers bedankt en we gaan jullie stem laten horen!’

PGB Oisterwijk van 6 naar 6 zetels: ‘Wat was het een spannende avond! We zijn weer de grootste geworden! Dank voor jullie stem en vertrouwen! Wij zullen nu als gebruikelijk het voortouw nemen om te onderzoeken hoe we het samenwerken in de raad gaan aanvliegen. Aangezien de VVD flink is gegroeid, waarmee wij ze van harte feliciteren, willen wij daarin samen optrekken. Maar uiteraard ook met de andere partijen die in de raad zijn gekozen. Voor ons staan burgerparticipatie en leefbaarheid voorop. Niemand weet immers beter wat er speelt in de eigen leefomgeving dan de mensen die daar wonen. Daar blijven we als PGB dus vol op inzetten, zodat onze inwoners zelf kunnen meedenken en meepraten over alles wat er reilt en zeilt in onze gemeente. Daarbij is de eigenheid van elk dorp, elke wijk en elke buurt van groot belang. Hopelijk lukt het om voor de start van de nieuwe gemeente per 1 januari tot een nieuw bestuur te komen.’

De stemmen werden geteld, hier en daar ook op de grond (Foto: Gemeente Oisterwijk)

D66 Oisterwijk van 0 naar 2: ‘D66 wil alle kiezers van harte bedanken voor hun steun en vertrouwen. Het zijn daarnaast de vele vrijwilligers die deze verkiezingen voor D66 tot een succes hebben gemaakt. Het is duidelijk dat er in onze mooie gemeente ruimte is voor D66. We gaan ons inzetten voor een duurzame toekomst, prettig en betaalbaar wonen en het allerbeste onderwijs. We kijken uit naar een constructieve samenwerking met de andere partijen in de gemeente Oisterwijk. We staan voor een transparant en daadkrachtig bestuur en hebben er vertrouwen in dat we dat samen gaan bereiken’.

CDA Oisterwijk van 2 naar 3 zetels: ‘Allereerst onze felicitaties aan  PGB en VVD. Natuurlijk had CDA gehoopt op meer, maar is tegelijkertijd ook supertrots op wat er bereikt is. CDA beleefde 2,5 jaar geleden een herstart in Oisterwijk en eigenlijk starten we nu goed door. Met drie zetels zijn we toch gegroeid. En kunnen we nu de daad bij het woord gaan voegen. De komende 5,5 jaar gaan we er iets moois van maken! Wij bedanken alle mensen die op ons gestemd hebben en zullen hun stem zoals het hoort in de gemeenteraad vertegenwoordigen.’

PRO Oisterwijk van 5 naar 4 zetels: ‘Beste kiezer, bedankt! Wij zijn dankbaar voor alle 1775 inwoners die gisteren hun stem hebben uitgebracht op PRO. We gaan met 3 zetels ons enorme best doen om de komende periode onze gemeente mooier te maken. Wij danken iedereen voor het vertrouwen.’ na hun zetel extra:  ‘Wauw, Amerika is er niks bij. Ik werd vanmorgen wakker en we hadden 3 zetels, nu hebben we er ineens 4. De hele raadsverhouding verandert nu. Zo dankbaar voor eenieder die op PRO gestemd heeft.’

WIJ! Oisterwijk kreeg geen zetels:  ‘WIJ! wordt geen politieke partij, maar mag de vorm van een breedgedragen beweging aan gaan nemen. En laat dat nou net zijn wat ze graag wil. Oisterwijk bleek niet klaar voor innovatie van het openbaar bestuur. Met 309 stemmen hadden we echt lachwekkend weinig draagvlak. Of mogen we de 55% niet-stemmers op onze naam schrijven? Want wat zegt het eigenlijk dat zo weinig mensen de weg naar het stembureau hebben gevonden? En wanneer besluiten we zo’n verkiezing gewoon niet geldig te laten zijn? Hoe dan ook. Everything happens for a reason. Deze wending creëert ruimte om met WIJ! vooral kennis te gaan delen die je niet op school leert.’

AB Oisterwijk van 4 naar 3 zetels: ‘Algemeen Belang vindt het een zeer moedig besluit van het Centraal Stembureau om tot hertelling over te gaan. AB ondersteunt daarin ook de woorden van de burgemeester dat door de volledige hertelling eventuele zorgen over een juiste gang van zaken en zorgen over de definitieve uitslag bij iedereen weg genomen kunnen worden. Neemt niet weg dat AB met verbijstering de nieuwe uitslag in ontvangst heeft genomen. Een wijziging tussen raadsleden die namens AB zitting mogen nemen in de raad is een feit. Dat gezegd hebbende, accepteert AB deze uitslag en gaat AB vol goede moed de komende 5,5 jaar tegemoet. PGB gefeliciteerd met de winst en vergeet allen niet, AB is er klaar voor om de komende periode zich weer volop voor haar inwoners in te zetten!’

Burrie

Vorige week deed columnist Burrie, die van uitgever Ad van den Oord regelmatig ruimte krijgt in De Rooie Roeptoeter, een oproep om op nr. 14 van de PrO lijst te stemmen. ‘Een verwijzing uiteraard naar Johan Cruijff. PrO had volgens Burrie dringend behoefte aan een scorende aanvaller. We wisten natuurlijk niet of deze politieke satire voldoende effect zou hebben. Nou, echt wel dus! Casper Boot kreeg met 203 stemmen ruim voldoende voorkeurstemmen en is daarmee gekozen in de gemeenteraad van Oisterwijk. Gefeliciteerd Casper. Vind samen met de andere drie fractieleden PrO opnieuw uit!’ aldus Ad alias de Rooie Roeptoeter over deze toch wel opvallende binnenkomer. Opgemerkt mag worden dat Ad medeoprichter was van PrO, en na de vorige verkiezingen uit onvrede uit de partij is gestapt.