Tijdens de intocht van Sinterklaas mocht Roelie Boelie, uit handen van burgemeester Hans Janssen, bloemen en felicitaties ontvangen voor zijn 25e aankomst in Oisterwijk. Deze opvallende verschijning, met zoals hij het zelf noemt de ‘Roelie look’, komt al 25 jaar samen met Sinterklaas naar Oisterwijk. De laatste dertien jaar mag hij zichzelf hoofdpiet noemen; hij voelt zich dan echt ‘het baasje’.

door Joris van der Pijll

‘Als Sinterklaas bij een deur komt wacht hij altijd tot ik hem open doe, zonder mij gaat Sinterklaas nergens naar toe,’ antwoord Roelie Boelie trots op de vraag wat nu eigenlijk de belangrijkste taak is van een Hoofdpiet. ‘En Trammelanto is daar nog lang niet aan toe, die moet nog veel leren.’ Trammelanto, de collega van Roelie Boelie, is enkele jaren geleden begonnen aan de opleiding; hem noemen ze ‘Hoofdpiet in opleiding’ (HIO). Tijdens deze opleiding leren de Pieten hoe ze de deur open moeten houden, hoe dat ze het boek vast moeten houden en wanneer het tijd is om te komen of te gaan. Maar de 49-jarige Roelie is blijkbaar nog lang niet van plan zijn mooie baantje op te geven. ‘Elke vijf jaar hebben we daar een gesprek over en zolang als Sinterklaas wil dat ik hoofdpiet blijf, blijf ik hoofdpiet. Het is voor mij een voorrecht om te mogen doen. We zijn vanaf april al bezig met de voorbereidingen en als we dan in Oisterwijk aankomen is het altijd een groot feest. Ik ben dan ook enorm trots dat ik daar het baasje over mag zijn.’

Straffen

Omdat Roelie Boelie hoofdpiet is krijgt hij bij zijn aankomst in Oisterwijk regelmatig briefjes in zijn hand gestopt. ‘Er zijn dan mama’s en papa’s die aan mij vragen of ik hun zoon of dochter een beetje straf wil geven omdat zij hun bordje niet leeg eten. Nou daar beginnen wij dus niet aan. Die mama kan gewoon niet lekker koken! De tijd dat Sinterklaas en Zwarte Piet de kinderen komen opvoeden en straffen is al heel lang voorbij. Wij komen echt alleen maar om te feesten.’ En dat Roelie van een feestje houdt dat weet iedereen. ‘Maar zolang als we nog het dak op moeten drinken we geen druppel alcohol.’

Jos van de Pol

Als Sinterklaas nog in Spanje is en de Pieten druk zijn met cadeautjes inpakken, is er in Oisterwijk al een hele club mensen actief voor de ontvangst van Sinterklaas.  ‘Eén van die mensen is Jos van de Pol en hem wil ik speciaal bedanken voor zijn hulp. Hij helpt ons al vijftig jaar en zorgt er samen met een paar andere Oisterwijkers voor dat het ons aan niets ontbreekt. Ik heb daar heel veel steun aan en ook mijn voorgangers, Roetmop en Pedro waren vol lof over hem. En hij helpt ook altijd met de kaartjes voor het feest in Tiliander. Als je daar vragen over hebt kan je hem altijd bellen.’

Oisterwijks

Als je al zo lang ‘meegaat’ weet je veel. Roelie Boelie kan dan ook haarfijn uitleggen hoe het komt dat er in Oisterwijk ook meidenpieten zijn. ‘Eigenlijk is dat heel simpel. Carmelita is een jaar of acht-negen geleden als verstekeling, verstopt in de boot, meegekomen naar Nederland en Maxi Mama kwam haar vervolgens achterna. Eigenlijk waren dat hele leuke jaren en toen ze wat ouder was heeft Carmelita haar vriendinnen Juanita en Margarita uitgenodigd om ook mee te gaan.’ Maar waar de jaarlijkse traditie met het ‘potlooi’ vandaan komt dat weet Roeli Boelie ook niet. ‘Toen ik heel klein was deden ze dat al. Alle kindjes mogen in Tiliander roepen wat ze graag in hun schoen willen en wij schrijven dat dan in het grote boek met een potlood. Hier in Oisterwijk noemen ze dat een Potlooi, ik weet ook niet waarom.’

Wilde dieren

Wat Roelie Boelie ook niet weet maar wel een beetje spannend vindt is het feest in Tiliander. ‘Wij weten vooraf nooit precies wat er gaat gebeuren. Meestal worden er allemaal leuke liedjes gezongen en maken we ieder jaar een nieuw Sinterklaaslied. Maar we moesten dit jaar oefenen met wilde dieren, het leek bij ons in Spanje wel een circus. Er liepen allemaal tijgers, leeuwen en beren en als ik hier in de kelder kom ruikt het er ook een beetje naar.’ Ieder jaar verrassen de Pieten en Sinterklaas de bezoekers en elkaar met ludieke en spannende dingen, maar dit jaar zou het wel eens extra spannend kunnen worden.

Armoede

Volgens Roelie Boelie zijn er in Oisterwijk geen stoute kindjes; hij heeft ze in ieder geval nog niet gezien. ‘Maar er zijn wel kindjes die in een gezin wonen waar niet zoveel geld is. Als wij in Oisterwijk rondkijken en de scholen bezoeken dan zien we om ons heen wel eens kindjes die bijvoorbeeld hun verjaardag niet kunnen vieren omdat er thuis geen geld voor is. Ze kunnen dan geen kinderfeestje geven en daar worden wij heel verdrietig van. Daarom ben ik heel erg blij dat Sinterklaas heeft besloten om dit jaar extra aandacht te geven aan deze kinderen. Wij brengen juist bij deze kinderen dit jaar een extra cadeautje en komen ook even binnen als ze dat leuk vinden. Als er papa’s of mama’s zijn die hier vragen over hebben kunnen ze het beste op school even navraag doen naar de mogelijkheden.’

Tot slot maakt Roelie Boelie een diepe buiging, wenst alle inwoners van Oisterwijk een fijn Sinterklaasfeest, zet zijn oorwarmers op en gaat er snel vandoor: ‘Ik moet nog een paar schoentjes vullen.’

Pas op, wilde dieren in Tiliander

Volgens Roelie Boelie zouden er in Tiliander wilde dieren rond lopen. Het is dan ook extra belangrijk dat alle bezoekers voorzichtig de zaal van Tiliander betreden. Het feest van Sinterklaas is alleen toegankelijk met een geldig kaartje, via de ingang aan het Lindeplein of via de lift vanuit de parkeerkelder. En wilde dieren vragen om een speciale behandeling dus in het gebouw mag niet gerookt worden; in de zaal geen jassen, bagage, glazen en kopjes of eten en drinken meenemen; armen en benen binnenboord houden en tijdens de voorstelling mag er niemand op de trappen gaan zitten.

De Sint en Pieten willen heel graag dat alle kindjes thuis een leuke muts maken met hun naam er op en die mogen ze wel op houden in de zaal. Voor de jassen is er bij binnenkomst een kapstok die na het feest verplaatst wordt richting de uitgang aan de Spoorlaan.

Meer informatie over de kaartverstrekking: kijk op www.sinterklaasinoisterwijk.nl, mail naar josvandepol@home.nl of bel 06-18 52 68 57.

Foto: Roelie Boelie ontvangt felicitaties en bloemen van burgemeester Hans Janssen voor zijn 25e bezoek aan Oisterwijk.(foto Joris van der Pijll)

Bron: Nieuwsklok