Afgelopen zaterdag was het een drukte op het KVL terrein. De bouwvallige omgeving van de voormalige Koninklijke Verenigde Leder werd bezocht door gasten uit Nijkerk. Leden van het daar aanwezige stoomgemaal toonden hun interesse in de Oisterwijkse stoommachine. Op uitnodiging van stoommachine “opperhoofd” Bas de Witte kwam er een groep van ongeveer 40 mensen tussen de steigerpalen door, de trap van het machinegebouw op en trad binnen in de nu al redelijk ogende ruimte.

Kijkende naar een moderne Powerpoint presentatie, te midden tussen de oude nu nog roestende delen, verfschilfers en deels gesloopte machine onderdelen, luisterden de bezoekers geïnteresseerd naar het verhaal van Bas. Uiteraard nadat Bas de mensen persoonlijk had opgevangen aan de straatkant en hen met een warm welkom begroete.

Toen en nu

Enkele foto’s maakte duidelijk het verschil tussen de oorspronkelijke staat, vervolgens de staat waarin de stoommachine zich recent bevond en de nu al duidelijk zichtbare verbetering. “Koperdieven hebben alle waardevolle delen weggenomen, kabels afgeknipt en hieronder in de kelder gestript.”  Bas laat goed zien aan de mensen wat er helaas de laatste jaren is vernield. Maar er is ook zeker ruimte voor goed nieuws: “Zo zag het er hier enige tijd geleden uit, we hebben een aantal zaterdagen hard gewerkt en dit is het resultaat.”

Onder de indruk

De omstanders zijn duidelijk verbaasd van het werk wat al is verricht. Het is goed dat Bas dit laat zien. Wie voor het eerst binnenkomt in deze ruimte heeft namelijk de indruk dat men net begonnen is. Het meeste werk dat nu is verricht zie je niet. Het afval verwijderen en slopen heeft menig uurtjes gekost. En ook de onderzoeken naar oude informatie en tekeningen vergt veel tijd. “De delen die wij weghalen zijn installaties en aanpassingen uit latere jaren, die behoren niet toe aan de oorspronkelijke stoommachine,” aldus Bas.

In de kelder

De stoommachine omvat een tweetal verdiepingen in het machine gebouw. Met de hele groep dalen we af naar de kelder. Met mensen uit Nijkerk ontstaan leuke gesprekken over de functie van bepaalde onderdelen. Elke stoommachine zit net iets anders in elkaar, uiteraard ook afhankelijk van de toepassing. Een stoomgemaal voor het oppompen van water zoals die in Nijkerk is uiteraard iets anders dan een machine voor het opwekken van elektriciteit.

Ondergrondse gangen

“Wie wil kan hier even door dit gat kijken. Het is het begin van een manshoog gangenstelsel onder het KVL terrein. Hierin liggen alle leidingen naar de verschillende productiehallen.” Eén voor één kijken de bezoekers door de spleet en zien het donkere gat met weglopende kabels. Aangezien we in de kelder staan kunnen we concluderen dat de gangen ondergronds moeten lopen. “De gangen staan grotendeels onder water wat de doorgang helaas onmogelijk maakt.”

Na de presentatie en rondleiding is er uiteraard koffie en worden er met de aanwezigen leuke gesprekken gevoerd. Het zijn dergelijke ontmoetingen waarbij ook leden van de Oisterwijkse stichting regelmatig welkom zijn in andere plaatsen. De leden pikken zo steeds weer dingen van elkaar op en bouwen aan een band om zo met elkaar informatie en ervaringen uit te wisselen.

Voor wie meer wil weten over de Oisterwijkse Stoommachine is welkom op de website of kan bellen met 013-5283131.

www.kvl-stoommachine.nl

www.stoomgemaalnijkerk.nl