Een Column roept op tot persoonlijke discussie. Een column heeft een persoonlijke boodschap of mening en roept zonodig op tot nadenken of reageren. De column van wethouder Joop van Hezik van enkele weken geleden heeft duidelijk een reactie opgewekt bij de webmaster van Algemeen Belang.

Deze webmaster weigerde plaatsing van de column en heeft ook uitleg gegeven waarom. Het was een statement, al of niet op politieke of persoonlijke gronden. Dit is ook moeilijk van elkaar te scheiden, immers plaatst de wethouder ook een persoonlijke column via de gemeentelijk afdeling communicatie in een gemeentelijke publicatie; wat is dan nog persoonljk, en wat is bestuurlijk?

Hierover volgende week meer. Het is namelijk een interessant onderwerp, zeker als gemeentebestuurders zich hiemee gaan bezighouden vanuit hun functie, in de achterkamertjes en in de media.

Open discussie
De column van de wethouder, met daarop het statement van de webmaster van AB, heeft een reactie opgewekt bij dezelfde wethouder Joop van Hezik. De wethouder heeft ons verzocht deze te plaatsen.

Daaropvolgend ook te lezen de uitleg van Ruud van de Ven,  raadslid en verantwoordelijk woordvoerder voor Algemeen Belang. Ook Dhr. van de Ven heeft verzocht deze brief te plaatsen.

De discussie over deze column willen wij hiermee afsluiten, maar voel u vooral welkom te reageren op andere columns en stellingen, voor burgers en ook voor wethouders en politici!


Reactie Joop van Hezik 

Beste Ruud van de Ven,

Uiteindelijk gaat het er om wie je bent en wat je doet. Om je persoonlijke inzet voor een wat betere wereld. Een farizeeër zou ik zijn volgens AB, en daarom weigeren jullie mijn column te plaatsen op jullie website. Een farizeeër is een huichelaar, die iets predikt maar vervolgens niet doet wat hij zegt. Mijn column ging over de natuur en over vluchtelingen.

Omdat het heel slecht gaat met de natuur, ben ik mijn hele leven actief geweest in de natuur- en milieubeweging. De afgelopen jaren als vicevoorzitter van de ‘taskforce biodiversiteit’ van de Provincie Noord-Brabant. Ja, het terugbrengen van de Voorste Stroom in haar natuurlijke staat was echt mijn ding.

Ook heb ik jarenlang vluchtelingen begeleid om in de Nederlandse samenleving te integreren. En inmiddels meer dan tien jaar heb ik met vrienden een eigen stichting die het mogelijk maakt dat kansarme kinderen in een ontwikkelingsland onderwijs volgen. Begonnen in 1997 met 20 kinderen, waren er dit schooljaar 1850. Ik zorg voor het benodigde geld, en dat maakt dat ik iets mag zeggen over mondiale solidariteit.

Ja, de brede school ontwikkeling in Oisterwijk (ooit onder bestuursverantwoordelijkheid van AB helemaal vastgelopen) is echt mijn ding.

Ik zou niet fatsoenlijk zijn, omdat ik geen oog zou hebben voor sociale wantoestanden. Juist omdat ik het sociale beleid in Oisterwijk (ook weer tot stand gekomen onder bestuursverantwoordelijkheid van AB) niet fatsoenlijk vond, heb ik het de afgelopen jaren helemaal omgevormd. En daar ben ik trots op.

In het kader van de wet op de vrije meningsuiting mag je mij van alles noemen. Maar als je mij farizeeër noemt, stel ik de vraag andersom. Wat doen jullie nu helemaal, persoonlijk. Ik doe in mijn persoonlijke leven wat ik predik.

Joop van Hezik              

Wethouder biodiversiteit en klimaat, mondiale bewustwording en vluchtelingen


Reactie Ruud van de Ven

Beste Joop,

Bedankt voor je uitleg van het woord ‘Farizeeër”. Allereerst wil ik hierbij aangeven zelf dit woord niet gebruikt te hebben, maar onze webmaster in een eerste opwelling bij het lezen van jouw column in een gesproken reactie en dat is door Oisterwijknieuws gepubliceerd. Hij had dit woord niet zo ongenuanceerd mogen gebruiken. Dat neemt niet weg  dat ik toch politiek verantwoordelijk ben en in die zin klopt de aanhef van je brief.

Verder is het aan de webbeheerder om in overleg met mij te bepalen wat wel en niet op de site komt: het is tenslotte de site van Algemeen Belang. Deze columns worden niet aan onze webmaster aangeboden door de gemeente, evenals het andere gemeentenieuws. Dat moet hij zelf op andere sites gaan vergaren, met andere woorden: rechten waren er absoluut niet en, zoals hieronder zal blijken, stond die column op behoorlijk gespannen voet met hoe AB  en  velen anderen jou als wethouder ervaren.

Eigenlijk hadden wij dit hoofdstuk al afgesloten, maar nu je zelf hierom vraagt, zal ik hier op die gevoelens ingaan zonder met modder te gooien, maar met feiten.

Ik zal eerst beginnen met het goede gedeelte. Dat jij je inzet voor derde wereldlanden en in het bijzonder de Filippijnen verdient waardering, maar staat los van je functioneren als wethouder in Oisterwijk. Dat jij je inzet voor de natuur en biodiversiteit zal niemand je kwalijk nemen, maar als je dan geen oog meer hebt voor bewoners, die een andere beleving hebben van de natuur in hun directe omgeving  en van het aanzien van Oisterwijk, dan schiet je daar als bestuurder tekort.

Ook jouw bewering dat je de Voorste Stroom weer hebt teruggelegd in zijn oude bedding zal bij veel Oisterwijkers de wenkbrauwen doen fronsen. Verder is de omgeving van die Voorste Stroom nou niet iets waar elke Oisterwijker op zit te wachten.

Jouw bewering dat voor je komst  het slecht gesteld was met de sociale zorg voor onze burgers, gaat toch te ver. Gezegd moet worden dat de uitvoering van de WMO onder jouw leiding goed verlopen is. Dat hebben wij ook aangegeven. Maar bedenk wel dat het WMO-beleid gebaseerd is op een nota, die is uitgebracht door een raadswerkgroep, waarvan een AB-lid  de voorzitter was.

Een ander verhaal is het feit, dat wij regelmatig vernemen dat mensen je over hun problemen hebben aangesproken tijdens het spreekuur of elders en eerst heel enthousiast zijn over dat gesprek, maar dan zelden of nooit meer iets horen.

Dan komt nu het onderwerp brede scholen. Joop, blijkbaar ken jij de voorgeschiedenis van het IHP niet goed, want dan had je dit zo niet gezegd, want zowel de VVD, als Groen Links, als de PvdA en D66 hebben samen met AB tegen dat IHP gestemd met de duidelijke boodschap: hier is niet goed gecommuniceerd met zowel de gebruikers als de omwonenden. Dat is ook in een motie vastgelegd. Hier bekritiseer je dus je eigen coalitiepartners.

Wij, als AB, zijn bepaald niet blij met de manier waarop jij omgaat met het  brede schoolproject. Laatst stond in een  raadstuk het volgende “het succes van een brede school hangt sterk af van de veiligheid rondom die brede school”; een zinsnede uit het hart van AB gegrepen. Maar dat besef komt bij jou wel een beetje laat, nu de locaties van de scholen al zijn vastgesteld. Juist dat deel heeft geen enkele rol gespeeld bij de locatiekeuze van die brede school, bij het verkeersonderzoek in Moergestel mochten zelfs de gevolgen van inbreiding en andere ruimtelijke ontwikkelingen niet meegewogen worden. Ook het overleg met en inspraak van de buurtbewoners en dorpelingen ontbrak of was een wassen neus en soms zelfs een aanfluiting.

Bij Algemeen Belang is democratie geen stuk gereedschap wat je alleen van stal haalt als het van pas komt.

In de laatste zin van jouw reactie zeg je “Ik doe in mijn persoonlijk leven wat ik predik”. Mooie woorden, maar doe dat dan ook als wethouder.

Ruud van de Ven

Lees ook: persoonlijk-open-lek-of-doofpot/